Зупинимо вірус ящуру! Не допустимо поширення в Україні!

Ящур — це вірусне інфекційне захворювання, яке вражає здебільшого сільськогосподарських тварин, таких як рогата худоба, свині, овець, а також інші види тварин. Хвороба викликається вірусом родини Picornaviridae та підродини Aphthovirus. Ящур може передаватися здоровим тваринам, а в окремих випадках може бути небезпечним і для людей, хоча випадки зараження людей є надзвичайно рідкісними.

Ознаки ящуру у тварин

  • підвищена температура тіла;

  • слинотеча;

  • утворення пухирців, виразок і бульбашок на шкірі і слизових оболонках – афти (особливо на ротовій порожнині, вимені, ногах);

  • утруднене дихання;

  • втрата апетиту і загальна слабкість.

Ці симптоми можуть спричиняти серйозні ускладнення для тварин, особливо якщо хвороба не діагностується і не лікується вчасно.

Ящур передається від інфікованих тварин до здорових через:

  • контакт з рідинами організму інфікованих тварин (слина, кал, молоко);

  • споживання забруднених продуктів, таких як молоко чи м’ясо від хворих тварин;

  • через забруднені предмети і обладнання (корми, транспортні засоби, інвентар).

Лікування ящуру

На сьогодні не існує специфічного лікування ящуру у тварин. Наразі основні заходи профілактики – це проведення постійних клінічних оглядів тварин, контроль за переміщенням тварин, проведення регулярних ветеринарно-санітарних заходів (дезінфекція, дератизація), дотримання правил профілактичного карантинування та «закритого» режиму роботи власних господарств.

У разі виявлення хвороби в господарствах важливими заходами є встановлення суворого карантину, ізоляція та знищення хворих та підозрілих у захворюванні тварин та проведення очищення та дезінфекції території та приміщень господарства.

Небезпека для людей

Для людей ящур є малоймовірною загрозою, однак він може бути небезпечним у разі близького контакту з хворими тваринами або їх рідинами. Симптоми у людей можуть бути схожими на грипоподібні, з підвищеною температурою, болями в м’язах і суглобах, а також висипом і виразками на шкірі. Ускладнення, такі як артрити чи менінгіти, можуть потребувати інтенсивного лікування.

Нагадаємо, останній випадок ящуру в Україні був зареєстрований у 1988 році. Система контролю включає введення обмежень/заборон при ввезенні живих тварин, репродуктивного матеріалу, продукції з території країн, де реєструються найбільш небезпечні захворювання тварин, а також контроль ввезення вантажів з боку регіональних служб державного ветеринарно-санітарного контролю на кордоні.

Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області закликає всіх власників тварин бути особливо уважними до стану здоров’я своїх тварин, проводити регулярні ветеринарні огляди та дотримуватись правил карантину та санітарних норм. У разі підозри на ящур необхідно негайно звертатися до ветеринарних служб для проведення досліджень і вжиття необхідних заходів. Всі аграрії та власники тварин повинні вживати превентивні заходи, щоб зберегти безпеку тварин і запобігти можливим епізоотіям