Увага держави та громади до осіб похилого віку є даниною поваги перед старшим поколінням.

Допомога ОдинокимДобре, коли попри поважний вік, здоров’я людини дозволяє обслуговувати себе в побуті, а ще кращу – коли поряд є близькі люди та родичі, які готові допомогти навіть в елементарних речах.  

Відповідно до Закону України  ,,Про держану соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю” та Постанови КМУ від 2 квітня 2005 р. № 261   передбачено надання державної соціальної допомоги на догляд одиноким особам, які досягли 80-річного віку та потребують постійного стороннього догляду.

Допомога на догляд призначається з дня звернення за допомогою на період призначення пенсії.

Розмір допомоги становить 40 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратити працездатність та у 2024 році становить 944,40 грн на місяць.

В області 6,9 тисячі одиноких осіб, які досягли 80-річного віку,  отримують щомісячну державну соціальну  допомогу на догляд.

Які умови для призначення допомоги?

За яких умов допомога на догляд не призначається?

  • особам з інвалідністю, яким відшкодовуються витрати на догляд відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”;
  • особам за здійснення догляду, за якими виплачується компенсація на догляд;
  • особам, яким призначено надбавку до пенсії на догляд (однак, за бажанням особи, замість зазначеної надбавки може бути призначена допомога на догляд);

У разі виникнення в особи, яка має право на допомогу на догляд, кількох на це підстав допомога призначається за однією з підстав на її вибір.

Які документи потрібно для призначення допомоги?

Для призначення допомоги на догляд, за умови пред’явлення паспорта громадянина України, трудової книжки та довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від його прийняття і мають відповідну відмітку в паспорті), подаються наступні документи:

  • заява за формою, встановленою Мінсоцполітики (в якій додатково зазначається інформація про відсутність працездатних родичів);
  • декларація про доходи та майновий стан осіб для призначення соціальної допомоги, складена за формою, встановленою Мінсоцполітики (зазначається інформація про склад сім’ї);
  • висновок лікарсько-консультативної комісії про те, що заявник потребує постійного стороннього догляду.

Документи для призначення допомоги на догляд приймаються за місцем проживання заявника уповноваженими посадовими особами територіальних громад, центрів надання адміністративних послуг (в містах обласного значення – управліннями соціального захисту населення).