ОБЕРЕЖНО СКАЗ !

 

 

 

Сказ – особливо небезпечне інфекційне захворювання, спільне для тварин і людей. Захворювання характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи і закінчується смертю.

Джерелом збудника (вірусу) сказу є хворі на сказ тварини, які виділяють вірус зі слиною, через покуси, ослинення, подряпини, вражаючи здорових тварин та людей. Тривалість інкубаційного періоду (від моменту зараження до перших проявів хвороби) найбільш короткий для тварин – 7-8 днів, для людей – від 2-ох тижнів до одного року.

Клінічні ознаки сказу у тварин і людей подібні. Форма хвороби може бути буйною, тихою, атиповою.

Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінкивтрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність, вдень з’являються в населених пунктах, в місцях випасу і утримання худоби, нападають на тварин і людей.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, ця недуга входить у першу п’ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, що наносять найбільший соціально-економічний збиток. Сказ реєструється у 113 країнах світу, через цю хворобу щорічно гине понад 55 тисяч людей і більше 1 мільйона тварин.

Епідемічна та епізоотична ситуація зі сказу в Україні залишається неблагополучною. Природні вогнища сказу існують на всій її території. Щорічно реєструється значна кількість захворювань на сказ серед тварин та випадки загибелі людей внаслідок захворювання на сказ.

Основним джерелом вірусу сказу в Україні є лисиця червона, яка є найбільш масовим видом хижаків. Потенційним джерелом розповсюдження сказу в населених пунктах є  бездоглядні собаки і коти, чисельність яких в останні роки збільшується, а також собаки та коти, власники яких не щеплюють тварин проти сказу.

 

               У  зв’язку  із складною ситуацією по сказу тварин, що склалася останнім часом в країніта виявленням неблагополучного пункту на території Карлівської територіальної громади Полтавського району Полтавської області (в зв’язку з захворюванням безпритульного кота на сказ) 

рекомендовано:

Всіх  громадян, яким  в  поточному році було  нанесено  покуси  тваринами,  звернутись  до  медичних  працівників.  Особливу увагу звертати на подряпини та рани у дітей. Обов’язково з’ясувати  їх походження.

При  виявленні  незвичної  поведінки,  захворювання  чи  загибелі  тварин,  особливо  безпритульних  та  диких,  обов’язково інформувати   працівників ветеринарної  медицини.

Надати  можливість  працівникам ветеринарної  медицини  провести  необхідні  щеплення  всім  сприйнятливим  тваринам, що  утримуються  в  Ваших  підсобних  господарствах.

Вжити  заходів  до  виконання  вимог  «Правил  утримання  собак,  котів, диких  тварин  в  населених  пунктах територіальних громад».

Нагадуємо,  що  сказ,  хвороба  не виліковна,  приводить  до  загибелі  тварин  та  смерті  людей  і  тільки  своєчасне  звернення  за  допомогою  дає  можливість  запобігти  захворюванню.