ВИМОГИ ЩОДО ЗАСТОСУВАННЯ ЗАСОБІВ ЗАХИСТУ РОСЛИН В МЕЖАХ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ ЛАННІВСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

• 115

Згідно Закону України «Про захист рослин» ст.4 та ст.21 є обов»язковим здійснення заходів, щодо захисту рослин підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та громадянами діяльність яких пов»язана з використуванням землі та вирощуванням сільськогосподарської продукції.

З початком весняних робіт від громадян надходять звернення та скарги стосовно використання пестицидів та агрохімікатів на присадибних ділянках, городах, приватних домоволодіннях. Зокрема власники земельних ділянок та місцеві жителі проводять обробки в денний час, у спекотну та вітряну погоду, не попереджаючи сусідів про застосування пестицидів та агрохімікатів та застосовуючи механізовані великогабаритні оприскувачі.

Для обробки індивідуальних садів і городів в межах населеного пункту дозволяється застосування тих пестицидів, які дозволені для роздрібного продажу населенню "Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні" і Доповненнями до нього.

Застосування пестицидів для захисту зелених насаджень в межах населеного пункту дозволяється тільки з 22:00 до 07:00 за допомогою ранцевого обприскувача при швидкості вітру до 4 м/с та за умови попередження власників сусідніх домоволодінь про час, місце, строк обприскування.

УВАГА ! Не менше ніж за три доби до початку проведення кожної хімічної обробки необхідно сповіщати голів сільських, селищних, міських рад, ОТГ, про місця, строки і методи застосування пестицидів та агрохімікатів, які в свою чергу оповістять пасічників, мешканців населених пунктів, власників сусідніх с/г ділянок, тощо.

Внаслідок цього заподіюється шкода здоров»ю людей, а також рослинам та тваринам у сусідніх приватних домоволодіннях. У багатьох скаргах мова йдеться про погіршення самопочуття заявника та членів його родини. Однак визначити шкоду, завдану здоров»ю людини,  доволі складно, адже скаржники зазвичай не звертаються до медичних закладів за допомогою та встановлення лікарем погіршення самопочуття від отруєння пестицидами чи іншими засобами, які застосовуються.  Якщо виникає конфліктна ситуація потерпілий негайно звертається до  ( медичного закладу якщо завдано шкоду здоров»ю) селищну (сільську) раду або ОТГ та до  дільничного поліцейського в присутності свідків фіксують  завдану шкоду, відбирають зразки пошкоджених рослин, якщо це можливо і робочий розчин чи сам препарат і відправляють на дослідження в токсикологічну лабораторію м.Полтаву вул. Івана Мазепи 57( дослідження всі платні і виконуються за рахунок замовника). Після зібрання всіх доказів ( акти обстеження, експертні висновки, тощо),  потерпілий може звернутись до суду про відшкодування завданих збитків.

Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення за здійснення адміністративного правопорушення тягнуть за собою накладення штрафу:

- за статтею 42. Порушення санітарних норм: на громадян від одного до дванадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - від шести до двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- за статтею 52. Псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель (….забруднення їх хімічними і радіоактивними речовинами):  на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- за статтею 83. Порушення правил застосування, зберігання, транспортування, знешкодження, ліквідації та захоронення пестицидів і агрохімікатів, токсичних хімічних речовин та інших препаратів: на громадян від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від семи до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

- за статтею  83-1. Порушення законодавства про захист рослин (… що призвело до пошкодження, погіршення стану рослин та якості продукції рослинного походження, а також забруднення довкілля): на громадян від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від десяти до вісімнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

- за статтею 104. Потрава посівів, зіпсуття або знищення зібраного врожаю сільськогосподарських культур, що знаходиться у полі, пошкодження насаджень колективних сільськогосподарських підприємств, інших державних і громадських чи фермерських господарств: на громадян від одного до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторна потрава посівів, зіпсуття або знищення зібраного врожаю сільськогосподарських культур, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.