A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Ланнівська сільська громада
Полтавська область, Карлівський район с.Ланна, с.Нижня Ланна, с. Куми, с. Коржиха, с. Чалівка, с.Львівське, с. Верхня Ланна, с.Редути, с. Холодне Плесо, с. Климівка, с. Федорівка

Виховання дітей – найважливіша область нашого життя

Дата: 15.05.2020 10:08
Кількість переглядів: 214

«Діти    –    живі    квіти     землі»     –   так поетично виразив глибоку  думку

 А. М. Горький. А вирощують ці квіти насамперед у родині: батьки самою природою призначені і суспільством уповноважені бути першими вихователями своїх дітей. Саме вони разом зі школою допомагають дітям набратися сил і розуму, освоїти основи людської культури, підготуватися до самостійного життя і праці. У родині закладається фундамент особистості зростаючої людини, і в ній же відбувається його розвиток і становлення як громадянина.

  Наразі понад 80 000 дітей в Україні зростають у державних закладах різних типів: дитячих будинках, школах-інтернатах тощо. Лише близько 20% цих дітей дійсно є сиротами. Переважна ж більшість дітей в інтернатних закладах мають не лише родичів, але й одного чи навіть двох батьків. При цілісному підході держави до підтримки сім’ї можна було б забезпечити виховання всіх цих дітей в родині або в умовах, максимально наближених до сімейних.

   Життя в інтернаті – це закритість, ізоляція від навколишнього світу, осуд суспільства, розрив з родиною, відсутність взаємодії, спілкування з родичами, відсутність позитивної моделі сім’ї, самотність, нестача тепла та любові, втрата індивідуальності внаслідок групового підходу, насильство, приниження та нівелювання особистості, формування споживацької позиції, неготовність до самостійного життя, відсутність необхідних навичок, відставання в емоційному розвитку, складнощі у спілкуванні, зменшення шансів отримати повноцінну освіту, зростання шансів стати жертвою торгівлі людьми, експлуатації, підліткової вагітності.

     Дослідження виявили, що інтернати спричиняють непоправну шкоду дітям, навіть найкращі з них не можуть забезпечити належної турботи та уваги дитині. Виховання в інтернатах особливо небезпечне для дітей віком від 0 до 3 років, на який припадає найважливіша фаза розвитку в житті дитини. Інтереси установи завжди переважають над індивідуальними потребами дитини, яку змушують бути ‘як всі’.  В інституції особистість втрачається, розчиняється в колективі. Як наслідок, дитина втрачає індивідуальність, у неї формується споживацька позиція, єдиними цінностями для неї стають матеріальні блага. Відсутність значущої особи в житті дитини, відсутність прикладу для наслідування не дає змоги усвідомити і сформувати життєві орієнтири. Зростаючи в державних інституціях, діти не набувають достатніх навичок для успішної соціальної інтеграції. Адже середовище інтернатного закладу не сприяє формуванню в дитини здатності вибудовувати стосунки протягом життя – і це становить пряму загрозу при створенні власної сім'ї.

Дослідження свідчать, що діти матерів, які у дитинстві виховувались в інтернаті, ризикують також опинитися в інституційному закладі: інтернатна модель виховання є звичною моделлю для таких батьків.

   Статистика показує, що 20% випускників інтернатів мають судимість, 14% займаються проституцією, 10% протягом двох років після випуску здійснюють самогубство, і лише 10% повністю інтегруються в суспільство.

    Більшість інституцій є закритими системами, усередині яких часто відбувається насильство.Діти в інтернатах наражаються на підвищений ризик насильства в порівнянні з іншими дітьми, – це пряме порушення Права дитини на захист від насильства, що закріплене в Конвенції ООН про права дитини.

     Наша держава зобов’язана гарантувати кожній дитині, насамперед, право на життя і розвиток у сімейному оточенні в атмосфері щастя, любові й розуміння. Саме у безпечній і стабільній родині й люблячій атмосфері забезпечується індивідуальна увага і турбота до дитини, її виховання, розвиток і захист від насильства. .  

     Сім'я – це природне захисне середовище для дитини, найважливіший з феноменів, який супроводжує людину протягом усього  життя, один з основних інструментів, що забезпечують взаємодію особистості і суспільства. Вона дає уявлення про життєві цілі та цінності, про поведінку в побуті, про моральність, гуманізм і т.д.

  У сім'ї дитина отримує практичні навички, застосування цих уявлень у стосунках з іншими людьми, засвоює норми поведінки в різних ситуаціях повсякденного спілкування.

Завдання сім'ї полягають у тому, щоб створити максимальні умови для зростання і розвитку дитини; забезпечити соціально-економічний і психологічний її захист; передати їй досвід створення і збереження сім'ї; виховати  почуття власної гідності, цінності власного «я».

 У родині кожна дитина  - особистість, і метою сімейного виховання є формування таких якостей особистості, які допоможуть гідно долати труднощі та перепони, що зустрічаються на життєвому шляху.

  Душевне єднання, узгодженість основних життєвих прагнень і дій – це результат повсякденних контактів, емоційних та  ділових зв'язків батьків і дітей. Природну основу таких відносин становлять родинні контакти, почуття материнства і батьківства, притаманні в батьківській любові і турботливій  прихильності дітей до батьків.

Виховання дітей – найважливіша область нашого життя. Наші діти – це майбутні громадяни нашої країни і громадяни світу. Вони будуть діяти історію. Наші діти – це майбутні батьки і матері, вони теж будуть вихователями своїх дітей. Наші діти повинні вирости прекрасними громадянами, гарними батьками і матерями. Але і це – не все: наші діти – це наша старість. Правильне виховання – це наша щаслива старість, погане виховання – це наше майбутнє горе, це – наші сльози, це – наша провина перед іншими людьми, перед суспільством.

Якщо виникли запитання чи цікавить важлива інформація щодо розвитку альтернативних форм сімейного виховання , будемо раді бачитися , спілкуватися, допомагати

 Карлівський  районний центр  соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді :

 м. Карлівка, вул. Полтавський шлях,  95,  тел. 050 622 24 54


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь